Nógrádi nem finomkodott: Zelenszkij tudja, hogy egyszer majd menekülnie kell (VIDEÓ)
A szakértő elárulta: a jelenlegi ukrán elnök népszerűsége a felmérések szerint 17 százalékon áll, ami katasztrófa.
A háború árnyékában átrendeződés történt, amire jobban oda kellene figyelni, véli a biztonságpolitikai szakértő.
Egy telefonkonferenciát sokan le tudnak hallgatni, egy fehér házi egyeztetést ennél sokkal nehezebb, és még mindig vannak olyan dolgok, amiket nem érdemes telefonon megbeszélni, válaszolta Nógrádi György arra a kérdésre, miért volt szükség Ursula von Der Leyen és Joe Biden személyes találkozójára. Az Európai Bizottság és az Amerikai Egyesült Államok első embereinek washingtoni találkozását a biztonságpolitikai szakértő az Ultrahang adásában úgy értékelte, mint kísérletet arra, hogy a felek közötti sok vita némelyikét valamiféleképpen megoldják.
Európát azonban nehéz helyzetbe hozza az amerikai gazdaságpolitika, figyelmeztetett Nógrádi György, aki rámutatott, eközben az USA elvárja az öreg kontinenstől Ukrajna teljes, anyagi, katonai és politikai támogatását. Feltételezése szerint a német vezetés már közölhette Washingtonnal, hogy jelezniük kell Kijevnek, ez nem maradhat így nagyon sokáig.
Király Tamás azon kérdésére válaszolva, hogy milyen mértékben befolyásolhatja a jövő évi európai parlamenti választásokat a háború, Nógrádi saját tapasztalatával felelt. Mint mondta, az általa figyelt német sajtótermékekben szó sem esik arról, hogy „a világ háromnegyede békét akar” és
Eközben „Európa lefelé megy, elszigetelődik”, fogalmazott Nógrádi, felidézve Olaf Scholz német szövetségi kancellár indiai látogatását, ahol a fogadó ország államfője arra figyelmeztette német kollégáját, hogy „az európai problémák nem világproblémák, a világproblémák azonban európai problémák”.
„Oroszország atomhatalom, nem lehet legyőzni. A háború árnyékában felemelkedett Kína és az USA, új világrend van alakulóban, ezt kellene elemezni”, hangsúlyozta Nógrádi György. Mint mondta, már sokan készülnek a háború utáni időszakra,
Ehhez azonban túl kell élnünk a háborút, tette hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy minapi rádióinterjújában Orbán Viktor is használta a világháború kifejezést, amikor a potenciális veszélyekről beszélt, a szakértő arra figyelmeztetett, hogy miközben a szakadék felé haladunk, senki nem mondja azt, hogy „Állj!”. A legismertebb amerikai és német tábornokok arra figyelmeztetnek, hogy ezt a háborút Ukrajna képtelen megnyerni, miközben a politikusok természetesen mást mondanak, emlékeztetett.
A NATO-bővítéssel kapcsolatban Nógrádi úgy vélekedett, nem Magyarország az igazi kérdés, hanem Törökország, ahol azonban májusban választások lesznek, az ellenzék pedig egyesíti erőit és egyetlen jelöltet állít Erdogannal szemben, miközben Törökországnak jelentős gazdasági előnye származik a háborúból.
A teljes beszélgetést itt meghallgathatja:
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád